WELCOME

Szanowni Państwo,

Serdecznie witam wszystkich przybyłych do naszego pięknego miasta Białystok. Jestem niezmiernie dumny, że mogę Państwa gościć w miejscu, które łączy w sobie bogatą historię, dynamiczny rozwój i wyjątkową atmosferę. Białystok to miasto, które nieustannie się rozwija, oferując swoim mieszkańcom liczne możliwości i atrakcje. Jednym z naszych najnowszych i najbardziej znaczących osiągnięć jest budowa Muzeum Pamięci Sybiru. To wyjątkowe miejsce, które upamiętnia losy Polaków zsyłanych przez wieki, najpierw w głąb Rosji, a później Związku Sowieckiego, jest dowodem naszej troski o zachowanie pamięci historycznej. Pamięci, która – jak pokazuje bieżąca sytuacja polityczna na świecie – nigdy nie powinna być odrzucona. Muzeum to nie tylko miejsce refleksji, ale także symbol naszej wspólnej pamięci i szacunku dla tych, którzy przeszli przez trudne chwile w historii naszego narodu.

Władze miasta Białystok od lat utrzymują doskonałe relacje ze środowiskiem Sybiraków. Współpraca ta opiera się na wzajemnym szacunku, zrozumieniu i naszym dążeniu do upamiętnienia historii oraz wsparcia dla tych, którzy doświadczyli zesłania. Dzięki temu możemy wspólnie organizować liczne inicjatywy, które mają na celu nie tylko pielęgnowanie pamięci, ale także budowanie lepszej przyszłości.

Białystok to miasto otwarte na różnorodność, pełne energii i możliwości. Jesteśmy dumni z naszej historii, ale równie mocno patrzymy w przyszłość, dążąc do dalszego rozwoju i tworzenia miejsca, w którym każdy może czuć się dobrze.

Organizacja Europejskiej Nagrody Muzealnej Roku (EMYA) w maju 2025 roku to dla nas wielki zaszczyt i wyjątkowa okazja, aby zaprezentować światu piękno i potencjał naszego miasta. Zapraszam Państwa do odkrywania uroków naszego miasta, korzystania z jego bogatej oferty kulturalnej i edukacyjnej.

Tadeusz Truskolaski, Prezydent Miasta Białegostoku

Drodzy Goście,

Od momentu powstania Muzeum Pamięci Sybiru bardzo zależało mi na tym, aby zostało ono – z uwagi na znaczenie tematyki, którą prezentuje i doskonałą formę przekazu – docenione na forum międzynarodowym. Dlatego postanowiłem doprowadzić do zgłoszenia jego kandydatury do prestiżowej nagrody Rady Europy EMYA dla najlepszej placówki muzealnej na kontynencie europejskim. Cieszę się ogromnie, że te starania zostały docenione, a nasze Muzeum otrzymało tak zaszczytne wyróżnienie. Moje osobiste uczestnictwo w uroczystości wręczenia tej nagrody, która znacząco podkreśla wagę naszej pracy i pamięci o trudnych losach zesłańców, było dla mnie ogromnym zaszczytem. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu. Jestem niezwykle dumny, że Białystok, miasto o tak wyjątkowej i przejmującej historii, będzie gospodarzem jednego z najważniejszych wydarzeń muzealnych w Europie.

Krzysztof Truskolaski, Poseł na Sejm RP, członek Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy

Szanowni Państwo,

Białostockie Muzeum Pamięci Sybiru jest miejscem, w którym prowadzimy intensywną działalność naukową, koncentrując się na badaniu i dokumentowaniu losów mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej oraz innych narodów, które w XX wieku były przymusowo deportowane i zsyłane do łagrów w głąb Związku Sowieckiego. Naszym najważniejszym celem jest popularyzacja wiedzy o tych dramatycznych wydarzeniach, aby pamięć o nich była żywa w świadomości współczesnych społeczeństw. Jednym z naszych priorytetów jest upowszechnienie tej wiedzy na forum międzynarodowym, aby uniknąć w przyszłości „powtórki z historii”. W tym celu współpracujemy z wieloma instytucjami na całym świecie organizując wystawy, konferencje i publikując wyniki naszych badań. Wierzymy, że tylko poprzez szerzenie wiedzy o tych tragicznych momentach w historii możemy przyczynić się do budowania lepszego, bardziej zrozumiałego i bezpieczniejszego świata. Kiedy zapominamy o historii, ona sama zaczyna przypominać nam o sobie.

Wojciech Śleszyński, dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru