WYDARZENIA POKONFERENCYJNE

25.05.2025 (niedziela)

Liczba miejsc:

28 w każdej grupie

Czas trwania:

Godz. 9:00–12:00

Miejsce zbiórki:

Archikatedra Białostocka, ul. Kościelna 2, Białystok

Poznaj atmosferę Białegostoku – miasta powstałego w XVII wieku, które było prawdziwym tyglem kulturowym tej części Europy. W jego historii i architekturze odnajdziesz wpływy żydowskie, białoruskie, litewskie i tatarskie, tworzące unikatowe dziedzictwo, które zachwyca do dziś.

Białystok to także miasto Ludwika Zamenhofa, twórcy języka esperanto, symbolu dążeń do jedności i porozumienia między ludźmi. Podczas trzygodzinnego spaceru z przewodnikiem poznasz fascynujące opowieści o przeszłości i kulturze miasta.

W programie spaceru znajdzie się zwiedzanie przepięknych ogrodów Pałacu Branickich – „Wersalu Północy”, a także ścisłego centrum miasta z historycznym Ratuszem. W planie spaceru jest też podziwianie wnętrz zabytkowych świątyń. Przygotuj się na spotkanie z oryginalnym dziedzictwem tej części Europy!

25.05.2025 (niedziela) – Białowieża

Liczba miejsc:

47

Czas trwania:

Godz. 8:00–17:00

Miejsce zbiórki:

Muzeum Pamięci Sybiru, ul. Węglowa 1, Białystok

Zapraszamy do Białowieży, wsi położonej w sercu Puszczy Białowieskiej – jednego z najstarszych i najlepiej zachowanych lasów pierwotnych w Europie. To magiczne miejsce, w którym natura splata się z historią.

Plan wycieczki obejmuje zwiedzanie Białowieży z przewodnikiem, który odkryje tajemnice tego niezwykłego miejsca. Uczestnicy odwiedzą Muzeum Przyrodniczo-Leśne Białowieskiego Parku Narodowego, w którym prezentowana jest unikalna fauna i flora regionu. Wycieczka będzie również okazją do wędrówki ścieżką edukacyjną „Żebra Żubra” wiodącą przez unikalne ekosystemy.

Kolejnym etapem wyprawy będzie „Szlak Dębów Królewskich” – biegnący wśród majestatycznych drzew liczących od 150 do 500 lat, nazwanych imionami królów i książąt, którzy niegdyś polowali w Puszczy Białowieskiej.

Uczestnikom wycieczki zapewniamy obiad w restauracji serwującej dania kuchni regionalnej.

25.05.2025 (niedziela) – Supraśl

Liczba miejsc:

47

Czas trwania:

Godz. 9:00–14:00

Miejsce zbiórki:

Muzeum Pamięci Sybiru, ul. Węglowa 1, Białystok

Zapraszamy do Supraśla – malowniczego miasteczka znajdującego się w otulinie Puszczy Knyszyńskiej.

Znajdujący się w Supraślu prawosławny monaster z końca XV wieku, przeszedł burzliwą historię. Był nie tylko ośrodkiem religijnym, ale także kulturalnym i edukacyjnym. Podczas II wojny światowej został wysadzony w powietrze przez Niemców i zrekonstruowany zaledwie kilka lat temu. Ta gotycka cerkiew obronna, posiadająca również barokowe elementy architektoniczne i unikalne, XVI-wieczne freski, jest wyjątkiem w skali Europy.

Dziś klasztor nadal funkcjonuje, będąc ważnym ośrodkiem prawosławnego życia duchowego w Polsce.

Podczas wizyty w Supraślu nie można pominąć pięknego Pałacu Buchholtzów, należącego niegdyś do rodziny miejscowych przedsiębiorców. Pałac z końca XIX wieku zachwyca bogatym wystrojem i zdobieniami w duchu secesji. Otoczony zielonym parkiem, stanowi idealne miejsce na spacer i chwilę wytchnienia.

Supraśl zaczął się dynamicznie rozwijać w XIX wieku, stając się ważnym, regionalnym ośrodkiem przemysłu włókienniczego. Charakterystyczne „Domy Tkaczy”, w których mieszkańcy pracowali przy krosnach, są dziś świadectwem tamtych czasów.

Uczestnikom wycieczki zapewniamy lunch.