WYDARZENIA PRZEDKONFERENCYJNE 21 MAJA 2025

Dzień Muzeum Pamięci Sybiru

21 maja 2025 roku zapraszamy na zwiedzanie wystawy stałej z udziałem Sybiraków i Sybiraczek, a także na spotkania, warsztaty i panele dyskusyjne.

Odbiór pakietów oraz rejestracja na szereg wydarzeń przygotowanych specjalnie dla uczestników EMYA2025 odbędzię się również 21 maja 2025 roku.

Rejestracja i odbiór pakietów

Rejestracja na konferencję i ceremonię wręczenia nagród EMYA2025 dostępna jest online.

Po odbiór pakietów konferencyjnych zapraszamy do siedziby Muzeum Pamięci Sybiru przy ul. Węglowej 1 w Białymstoku 21 maja 2025 roku w godz. 10:00 – 19:00.

Zwiedzanie wystawy stałej z udziałem Sybiraków i Sybiraczek

Zapraszamy w podróż po świecie Sybiru. Podczas zwiedzania wystawy stałej poznasz dramatyczne losy deportowanych, ich codzienną walkę o przetrwanie oraz historie zwykłych przedmiotów, które skrywają niezwykłe tajemnice. Kluczowym elementem zwiedzania będzie spotkanie i rozmowa z uczestnikami zdarzeń historycznych, o których opowiadamy w Muzeum. Zwiedzanie będzie również okazją, aby w gronie muzealników porozmawiać o tajnikach powstawania współczesnych wystaw.

Liczba miejsc:

25 osób w grupie

Język:

angielski, polski

Liczba grup:

8

Miejsce zbiórki:

Muzeum Pamięci Sybiru, ul. Węglowa 1, Białystok

Inspirujące spotkania tematyczne

W ramach Dnia Muzeum Pamięci Sybiru zaplanowaliśmy warsztaty i dyskusje dotyczące m.in. edukacji, dostępności czy budowania relacji z lokalną społecznością. Każde spotkanie prowadzone będzie przez pracowników Muzeum Pamięci Sybiru, którzy podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. To doskonała szansa na dyskusję i wymianę poglądów w gronie muzealnych specjalistów z całej Europy.

Tematyka spotkań:

  • konserwacja zbiorów
  • dostępność
  • relacje z lokalną społecznością
  • wydarzenia i edukacja
  • działalność naukowa
  • komunikacja i marketing
  • współpraca międzynarodowa

 

Zwiedzanie Białegostoku z przewodnikiem

Poznaj atmosferę Białegostoku – miasta powstałego w XVII wieku, które było prawdziwym tyglem kulturowym tej części Europy. W jego historii i architekturze odnajdziesz wpływy żydowskie, białoruskie, litewskie i tatarskie, tworzące unikatowe dziedzictwo, które zachwyca do dziś.

Białystok to także miasto Ludwika Zamenhofa, twórcy języka esperanto, symbolu dążeń do jedności i porozumienia między ludźmi. Podczas dwugodzinnego spaceru z przewodnikiem poznasz fascynujące opowieści o przeszłości i kulturze miasta.

W programie spaceru znajdzie się zwiedzanie przepięknych ogrodów Pałacu Branickich – „Wersalu Północy”, a także ścisłego centrum miasta z historycznym Ratuszem. W planie spaceru jest też podziwianie wnętrz zabytkowych świątyń. Przygotuj się na spotkanie z oryginalnym dziedzictwem tej części Europy!

Liczba miejsc:

28 osób w grupie

Czas trwania:

Godz. 11:00-14:00 (pierwsza grupa)

Godz. 13:00-16:00 (druga grupa)

Godz. 15:00-18:00 (trzecia grupa)

Miejsce zbiórki:

Archikatedra Białostocka, ul. Kościelna 2, Białystok

Powitalny koncert i kolacja w niepowtarzalnym klimacie

Wieczór zakończymy koncertem zespołu Czeremszyna” prezentującego muzykę etniczną oraz kolacją przy siedzibie Muzeum Pamięci Sybiru. To będzie idealna okazja, aby poznać uczestników EMYA2025 i wymienić się doświadczeniami.

Zapraszamy na dzień pełen emocji, historii i inspiracji!