Muzeum Pamięci Sybiru gospodarzem EMYA 2025
Muzeum Pamięci Sybiru to jedyna w świecie placówka zajmująca się masowymi deportacjami, przymusowymi przesiedleniami i innymi represjami, które dotknęły Polaków i zamieszkujących Polskę przedstawicieli innych narodowości (Białorusinów, Litwinów, Ukraińców i Żydów) ze strony carskiej Rosji, a następnie Związku Sowieckiego. Jest także miejscem integrującym społeczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej, które w XX wieku znalazły się w orbicie wpływów sowieckiego totalitaryzmu i doświadczyły podobnych represji.
Muzeum Pamięci Sybiru prowadzi działalność naukową, edukacyjną oraz wydawniczą i włącza się w międzynarodowy dyskurs dotyczący zbrodni totalitaryzmów. Jako wyraz uznania dla dotychczasowej aktywności, Muzeum zostało w 2024 roku uhonorowane Nagrodą Muzealną Rady Europy EMYA, a także otrzymało zaszczyt organizowania kolejnej ceremonii wręczenia nagrody – EMYA2025.

Wyczekane upamiętnienie
Pierwsze koncepcje dotyczące upamiętnienia w formie muzeum doświadczeń ludności przymusowo przesiedlanej z terytoriów należących historycznie do państwa polskiego w głąb Rosji i Związku Sowieckiego narodziły się w Polsce już w okresie międzywojennym. Próby ich realizacji przerwał wybuch II wojny światowej, po której Polska znalazła się w sowieckiej strefie wpływów i temat porzucono jako politycznie „niewłaściwy”. Idea stworzenia ośrodka upamiętniającego deportacje i przesiedlenia odrodziła się w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Ostatecznie została zrealizowana w Białymstoku, mieście szczególnie dotkniętym tymi represjami. W 2021 roku otwarto tu Muzeum Pamięci Sybiru.Nie tylko Syberia
Słowo „Sybir” użyte w nazwie Muzeum nie jest pojęciem geograficznym, lecz historyczno-emocjonalnym. Oznacza te obszary Imperium Rosyjskiego lub Związku Sowieckiego, na które od XVI wieku zsyłano jeńców i więźniów oraz deportowano ludność cywilną. Była to nie tylko Syberia, ale też ziemie Rosji europejskiej, Kazachstanu i Dalekiego Wschodu. Sybir to ważna część historii Polaków, ale też innych narodów, bowiem już w XIX wieku stał się największym więzieniem świata. Sybir to symbol ludzkiego cierpienia, bólu i tęsknoty, ale też niezłomności i walki o przetrwanie.
Lokalnie i globalnie: nasza działalność
Muzeum Pamięci Sybiru, oprócz działalności wystawienniczej, prowadzi badania naukowe o szerokim zakresie tematycznym. Gromadzi i opracowuje informacje odnoszące się do wielowiekowej, zarówno przymusowej, jak i dobrowolnej obecności Polaków w głębi Rosji, począwszy od XVI wieku do czasów najnowszych. Pracownicy naukowi Muzeum zbierają, spisują i opracowują relacje przymusowo przesiedlonych i osadzonych w obozach pracy systemu GUŁag (łagrach) i ich potomków, a także zabezpieczają i badają obiekty oraz dokumenty źródłowe. Działalność naukowa Muzeum ma charakter międzynarodowy, a relacje uczestników i świadków wydarzeń i ich potomków są zbierane nie tylko w Polsce, lecz także w wielu krajach Europy i na innych kontynentach. Do tej pory udało się pozyskać archiwalia oraz nagrać relacje m.in. w Meksyku, Nowej Zelandii, Kazachstanie czy Argentynie. Dzięki temu zgromadzone przez Muzeum materiały odzwierciedlają globalny wymiar losów polskich deportowanych oraz ich potomków.W Muzeum funkcjonuje Instytut Badawczy im. Prezydenta Seweryna Nowakowskiego, którego celem jest badanie i popularyzacja wiedzy o historii zesłań i deportacji w głąb Rosji i Związku Sowieckiego oraz prowadzenie otwartej dyskusji i dialogu między narodami doświadczonymi przymusowymi przesiedleniami i traumą funkcjonowania systemów totalitarnych.
Muzeum Pamięci Sybiru prowadzi działalność wydawniczą nakierowaną na popularyzację wiedzy. Wydaje dwujęzyczny (polsko-angielski), bogato ilustrowany cykl książek. Opublikowało także pięciotomową serię pt. „Sybir”, przekrojowo prezentującą dzieje polskich ziem wschodnich i Sybiru. Wśród publikacji Muzeum szczególne miejsce zajmują wspomnienia deportowanych, które wydawane są w różnych formach, także jako komiksy.
Muzeum jest także wydawcą dwóch czasopism: popularnonaukowego „Zesłańca” (wydawanego ze Związkiem Sybiraków) oraz naukowego „Biuletynu Historii Pogranicza” (wydawanego z Polskim Towarzystwem Historycznym).
Muzeum cyklicznie organizuje upamiętnienia wydarzeń historycznych. 10 lutego, w kolejne rocznice największej sowieckiej deportacji Polaków (1940 rok), w ramach wydarzenia pod nazwą „Światło Pamięci” na torach kolejowych przed Muzeum zapalane są setki zniczy. Również w tym czasie w Białymstoku i we Wrocławiu (mieście, gdzie osiedliło się po wojnie wielu byłych deportowanych) odbywa się Bieg Pamięci Sybiru, który łączy sport z pielęgnowaniem pamięci o ofiarach przesiedleń. Zawsze w końcu sierpnia, we współpracy z placówkami muzealnymi z państw Europy Środkowo-Wschodniej, organizowany jest cykl peletonów rowerowych przypominających o sowiecko-niemieckiej umowie z 1939 roku, dzielącej tę część świata pomiędzy oba totalitarne reżimy.
Muzeum Pamięci Sybiru realizuje również programy edukacyjne – oprowadzanie po wystawie stałej, lekcje muzealne, warsztaty i spotkania tematyczne obejmujące kilka wieków historii. Organizowane są debaty, wykłady, pokazy filmów, spotkania z naukowcami i świadkami historii.
Siedziba – świadek historii
Muzeum Pamięci Sybiru ulokowano w Białymstoku na terenie magazynów wojskowych z lat trzydziestych XX wieku. W latach 1940–1941 z oddalonego o kilkaset metrów Dworca Poleskiego odjeżdżały transporty deportowanych na Syberię i do Kazachstanu. Budynek Muzeum łączy w sobie elementy zabytkowe i nowoczesne. Przedwojenny magazyn został zaadaptowany na potrzeby ekspozycyjne wystawy stałej. W przylegającej do niego części nowoczesnej mieści się administracja Muzeum oraz sala konferencyjna i restauracja. Pomiędzy tymi dwiema bryłami, wzdłuż magazynowej rampy, ciągną się tory, które wnikają do wnętrza budynku, gdzie ustawiono największy eksponat Muzeum – rosyjski wagon towarowy. Ten typ wagonu służył do transportu deportowanych na Syberię i do Kazachstanu.Wystawa stała
Wystawa stała Muzeum Pamięci Sybiru mieści się na trzech kondygnacjach magazynu wojskowego. Na 2500 m kw. powierzchni przedstawiono m.in. życie na ziemiach wschodnich Polski przed II wojną światową, obecność Polaków na Syberii w czasach carskich, specyfikę sowieckiej okupacji ziem polskich, deportacje w głąb Związku Sowieckiego oraz realia życia w północnej części Rosji, na Syberii i w Kazachstanie, dokąd trafiali zsyłani, deportowani oraz więzieni w łagrach.
Wystawa wykorzystuje multimedia, ale opiera się na eksponatach, wśród których największą część stanowią pamiątki po represjonowanych. Integralnym elementem wystawy są relacje i wspomnienia osób deportowanych oraz ich osobiste historie.
Najważniejsze nagrody
- Muzealna Nagroda Rady Europy 2024
- Nagroda Europejskiej Akademii Muzealnej „Luigi Micheletti Award” 2024 – specjalne wyróżnienie
- Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Podlaskiego 2024 – Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej
- Wydarzenie Historyczne Roku 2021 – otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru
- Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2021 – wyróżnienie za wystawę stałą Muzeum Pamięci Sybiru
- Podlaska Marka Roku 2021
- Top Inwestycja Komunalna 2020
- Top Inwestycja Polski Wschodniej 2019
- Konkurs PZITB Budowa Roku 2019–2020 w Regionie Północno-Wschodnim – Nagroda Specjalna
